Môže nedostatok L-Lyzínuspôsobiť erektilnú dysfunkciu?

L-lyzín je jedným z tých doplnkov výživy, ktoré ľudia berú bez akýchkoľvek obáv. Je to prirodzene sa vyskytujúca aminokyselina, ktorú vaše telo potrebuje na tvorbu bielkovín. L-lyzín môže pomáhať pri prevencii alebo liečbe mnohých zdravotných problémov, ako sú infekcie herpesového charakteru, úzkosť, či vysokú hladinu cukru v krvi.

V poslednom čase sa objavili správy, že nedostatok L-lyzínu môže spôsobovať erektilnú dysfunkciu. Ale čo je na tom pravdy?

Erektilná dysfunkcia

Erektilná dysfunkcia je neschopnosť dosiahnuť alebo udržať si erekciu potrebnú na vykonanie pohlavného styku.

Erekcia nastane vtedy, keď oxid dusnatý spustí chemický proces, pri ktorom sa cievy v penise rozšíria a rýchlo nasajú krv. Pokiaľ má muž erektilnú dysfunkciu, potom enzým interferuje s dilatáciou (rozšírením) ciev v penise.

Erektilná dysfunkcia je úplne bežná. Približne 40% mužov okolo štyridsiatky má problémy s týmto ochorením. Po dosiahnutí sedemdesiatky toto percento stúpa až na 70%.

Príčiny erektilnej dysfunkcie

Erektilná dysfunkcia môže vznikať z rôznych príčin. Najbežnejšími sú:

 • crdcovo – cievne ochorenia
 • cukrovka
 • ochorenia prostaty
 • obezita
 • depresia
 • užívanie návykových látok
 • užívanie niektorých liekov, vrátane tých, ktoré sú určené na krvný tlak a depresiu

Čo je to L-Lyzín?

Asi 17 až 20% vášho tela sa skladá z bielkovín. Bielkoviny sú zložené z reťazcov aminokyselín. Tie sú kľúčové pre zabezpečenie rastu a obnovu buniek v celom vašom tele. Vytvárajú protilátky, ktoré vás chránia, a enzýmy, ktoré sú súčasťou mnohých procesov zabezpečujúcich funkcie vášho tela.

L-lyzín, alebo len lyzín, je jednou z deviatich základných aminokyselín. To znamená, že vaše telo ho nevyhnutne potrebuje, ale nedokáže ho produkovať. Namiesto toho sa lyzín musí do tela dostávať pomocou jedla alebo doplnkov výživy. (Odporúčame napríklad prípravok na erekciu Stoporex, viac info a osobne skúsenosti na: https://www.stoporex.sk)

Spôsobuje nedostatok L-Lyzínu erektilnú dysfunkciu?

Tento názor nepodporuje zatiaľ žiadny dôveryhodný výskum. Mnoho zdravotných publikácií pre mužov, ako aj výrobcovia doplnkov výživy, však vyjadrujú k lyzínu stanoviská, ako sú:

 • Nedostatok lyzínu môže spôsobiť impotenciu..
 • L-lyzín je známym prostriedkom k dosiahnutiu pevnejšej erekcie.
 • L-lyzín môže zväčšiť veľkosť penisu.
 • Nech tieto tvrdenia vyzerajú akokoľvek sľubne, nie sú založené na výsledkoch výskumu.
 • Hoci nízke hladiny lyzínu nespôsobujú erektilnú dysfunkciu, samotný lyzín môže hrať malú rolu pri znižovaní výskytu alebo závažnosti tohto ochorenia.
 • Vytváranie plakov v cievach penisu

L-lyzín užívaný v kombinácii s vitamínom C môže pomôcť znížiť hladiny lipoproteínu-a (LPA). LPA prenáša cholesterol v krvi a prispieva k tvorbe plakov, ktoré upchávajú vaše cievy. Ak máte vysoké hladiny LPA, podstupujete riziko vzniku srdcových ochorení, mŕtvice a erektilnej dysfunkcie.

Podľa kliniky Mayo sa ako prvé upchávajú tie najtenšie cievy, ako sú napríklad v penise. A keď sú cievy v penise upchaté, potom je potrebný tok krvi do nich zastavený a erekcia ochabne.

Úzkosť

L-Lyzíninterferuje s L-Arginínom

Rovnako ako L-lyzín, i L-arginín je aminokyselina. Existujú vedecké dôkazy, že L-arginín tiež zvyšuje obsah oxidu dusnatého, čo je látka podieľajúca sa na dilatácii ciev v penise. Len takto môže dôjsť k erekcii. L-arginín je v súčasnosti testovaný na liečbu erektilnej dysfunkcie.

Ako väčšina mužov iste vie, úzkosť pri erektilnej dysfunkcii nijako nepomáha. U niektorých mužov úzkosť dokonca zmení celé pravidlá hry. Prieskum zverejnený v Nutrition Journal citoval dve štúdie, kde pri reakcii L-lyzínu s L-arfinínom sa znižovala u testovaných účastníkov úzkosť. Autori článku ale poznamenávajú, že sú potrebné ďalšie štúdie na potvrdenie účinnosti týchto doplnkov výživy.